Information om det rådande läget

Publicerad: 2020-04-03 13:28:10

Sedan onsdag 18 mars har vi, precis som alla andra gymnasieskolor i Sverige, förlagt vår undervisning digitalt. Vi var delvis förberedda innan rekommendationerna kom från Folkhälsomyndigheten men blev ändå smått förvånade att beslutet kom så fort. Alla har verkligen gjort sitt bästa för att säkerställa att vår undervisning fortlöper på allra bästa vis utifrån de förutsättningar vi har. Elever och personal har tagit sitt ansvar och visar att de är redo att ta tag i en situation som ingen av oss kunnat förutspå.

 

I dagsläget vet vi inte hur länge vår undervisning ska ske på distans, men vi har börjat få in rutiner och hittat en ny slags vardag. Eleverna erbjuds att hämta matlådor från vår restaurang de vardagar de själva önskar, tack vare ett gott samarbete med Fazer och Storsjömässen. Många frågor hänger just nu i luften, inte bara i skolans värld, utan i hela samhället. För att visa att vi vill hjälpa till med något så har vår verkstadsinstitution, tillsammans med elever och Sandvik, idag börjat tillverka visir i vår 3D-printer som ska skickas till Region Gävleborg. Alla kan vi ta vårt ansvar och alla kan vi göra något för att hjälpa till.

 

Skolledningen

 

 

Med vänliga hälsningar,
Johan Ohlsson
Biträdande rektor